Wystrój domu i mieszkania

Doniczki i flakony

Doniczki i flakony są niezbędne, by utrzymać rośliny przy życiu. Są też ozdobą pokoju i uzupełnieniem kwiatka – o tym nie powinniśmy także zapominać.

Doniczki

Każda doniczka musi być „wygodna” dla kwiatka, czyli pomieścić jego korzenie, utrzymać roślinę, a także uzupełniać kompozycję, ozdabiać wnętrze.

Dziś nawet plastikowe doniczki są w przeróżnych kolorach i kształtach. Możemy też wybrać doniczkę bardziej elegancką, malowaną lub w starym stylu. Wszystko zależy od tego jaka roślina ma w niej rosnąć i w jakim wnętrzu zamierzamy ją postawić.

Oprócz oryginalnych doniczek można użyć także przedmiotów codziennego użytku – trzeba tylko je odpowiednio dostosować do nowej roli, czyli wyciąć w dnie dziurę lub wyłożyć drenażem.

Dla ozdobnych roślin, kolorowych poleca się doniczki jednobarwne. Kolor doniczki może być też taki sam jak innych ozdób w pokoju, np. lamp czy zasłon. Wszystkie kwiaty w jednym pomieszczeniu mogą też mieć takie same doniczki.

Ciekawe kształty donic dodadzą wnętrzu atrakcyjności, a kwiatom uroku. Trzeba jednak dobrze je ze sobą łączyć. Np. wiaderka czy dzbanki jako doniczki sprawdzą się w kuchni lub na balkonie, szklane kielichy to piękna ozdoba pokoju lub stołu. Na ziemię możemy wysypać dodatkowo kolorowe kamyki lub wbić w nią ozdoby, które dodadzą roślinie uroku i stylu.

Możemy też kupić tzw. osłonki na doniczki wykonane z różnych materiałów, wtedy łatwiej i szybciej będzie można zmieniać wystrój pokoju bez konieczności przesadzania kwiatów.

Pod doniczką zawsze powinna być podstawka. Najlepiej kupić ją w komplecie z donicą.

Flakony

Flakon nie może się przewracać, nie może też być mniejszy niż połowa, a nawet ¾ wysokości roślin, które w nim stoją. Łodygi nie mogą być w nim ściśnięte, a woda oczywiście regularnie wymieniana. Flakon trzeba też dobrze umyć, by nie zalegały w nim gnijące części roślin. Dlatego praktyczniejsze są flakony przeźroczyste i z szerokim wierzchem.

Powinny stanowić z kwiatem całość ozdoby. Mogą być, jak i one, zdobione wstążką lub innymi dekoracjami w zależności od formy. Nie można jednak zapominać, że flakon ma być dopełnieniem bukietu, a nie odwrotnie.

Szlachetne kwiaty nie będą ładnie wyglądać w kamionkowym dzbanku, za to elegancką ozdobą staną się w kryształowym wazonie. Bogato zdobiony bukiet ładnie zaprezentuje się w prostym, jednokolorowym flakonie.
Pojedynczy kwiat musi mieć flakon taki, by go dobrze utrzymywał – wąski i odpowiednio wysoki. W tym przypadku ciekawie może wyglądać nietypowa forma flakonu, której częścią będzie kwiatek.

Polne kwiaty ładnie zaprezentują się w skromnych wazonikach. Małe bukieciki w kamionkowych flakonikach, dzbankach lub kieliszkach czy szklankach.

Zielone rośliny lub kolorowe liście również umieszczamy we flakonach. Powinny być one jednak dobierane indywidualnie. Nieładnie będzie wyglądać mały flakon z roślinami o wielkich liściach lub flakon pięknie zdobiony zasłoniony przez roślinę. Delikatne liście lub kwiatki wymagają delikatnej oprawy.

Suszone rośliny najładniej wyglądają w drewnianych lub kamionkowych flakonach, jednak i na to nie ma reguły, wszystko zależy od tego, jakie rośliny i gdzie zamierzamy postawić, by zdobiły nasz dom.
Kreator stron internetowych - przetestuj