Wystrój domu i mieszkania

Drewniana podłoga

Cyklinowanie drewnianej podłogi jest konieczne co pięć lat tylko w bardzo często użytkowanych pomieszczeniach. Kiedy jednak lakier na parkiecie posiada jedynie niewielkie rysy, można, zamiast cyklinować – odświeżyć go. Polega to na odpowiednim przygotowaniu istniejącej warstwy lakieru i położeniu 1-2 nowych jego warstw.

Dobrze utrzymaną podłogę można cyklinować nawet raz na dwadzieścia lub trzydzieści lat – i wszystko jest ok.

Oferta podłogowa dostępna na rynku jest ogromna i drewnianą podłogę można wybierać praktycznie bez końca. Warto kierować się charakterem i przeznaczeniem wnętrza w którym kładziemy podłogę. Ważną zasadą jest niełączenie I nie mieszanie ze sobą zbyt wielu różnych gatunków drewna w różnych pomieszczeniach i w jednym pomieszczaniu także. To znaczy, że listwy przypodłogowe powinny być z tego samego drewna co podłoga, a drzwi, najczęściej drewniane, mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze, należy jednak unikać zbyt wyraźnych kontrastów. Z tego samego drewna co podłoga i drzwi powinny być również ramy okienne, parapety.

Kontrast możemy zafundować sobie natomiast łącząc drewnianą podłogę z płytkami lub kafelkami. Płytki układa się zwykle przy wejściu, koło kominka lub w kuchni i tu możemy pozwolić sobie na podkreślanie różnic w funkcjach pełnionych przez konkretne pomieszczenia. W mieszkaniu podzielonym na pokoje, przedpokój i kuchnię podłoga nie powinna pod żadnym pozorem przypominać kolorowej szachownicy. Najlepiej aby w całym domu posadzka była jednolita lub przynajmniej w jednolitym stylu.
Podłogi mogą być podzielone na tradycyjne klepki lub tworzyć optycznie jednolitą powierzchnię. Taka niepodzielona na klepki płaszczyzna szczególnie dobrze wygląda w dużych pomieszczeniach.
Neutralne, jasne (chociaż nie najjaśniejsze) podłogi wykonane są z: buka naturalnego, buka parzonego, z dębu i dębu czerwonego.

Ich zaletą jest fakt, że pasują do wszystkich mebli i wszystkich tkanin oraz kolorów ścian.
Podłogi z buka naturalnego, jesionu, klonu i wiązu są zdecydowanie jasne. Kojarzą się ze skandynawskim, rustykalnym i nawiązującym do tradycji wiejskiej stylem urządzania wnętrz.

Trzecia grupa podłóg to prawdziwe wyzwanie dla dekoratorów wnętrz. Chodzi o ciemne podłogi o wyraźnym rysunku słojów. Są to deski z: buka parzonego, dębu, orzecha oraz podłogi z drewna egzotycznego – padouk, badi, tali, merbau i jatobe. Decydując się na nie, musimy zdawać sobie sprawę, że będą one dominującym elementem we wnętrzu i to one przesądzą o jego stylu i klimacie. Nadają pomieszczeniu klimat antyczno – orientalny.

Podłogi mogą mieć najprzeróżniejsze kolory i odcienie, a na dodatek mogą występować w dwóch “smakach” – olejowane, a więc matowe i na wysoki połysk.

Podłoga powinna traktowana jak baza, i punkt wyjścia, a jej dobór starannie przemyślany – zarówno to, gdzie będzie leżała jak i to, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Pamiętajmy – meble czy zasłony zawsze można zmienić, zaś zmiana podłogi to sprawa trochę bardziej skomplikowana.
Kreator stron internetowych - przetestuj