Wystrój domu i mieszkania

Dywany, dywaniki i chodniczki

Piękna podłoga to nie tylko parkiet, płytki lub panele. Choć same w sobie są bardzo ozdobne, tworzą wzory, których nie warto zakrywać dywanem, to czasami położenie na podłodze choćby małego chodnika jest niezbędne.

Dzięki dywanom lub chodnikom podłoga nie niszczy się tak szybko jak bez nich. Również są one swego rodzaju izolacją, dzielącą nas od ziemi, a tym samym zapewniającą więcej ciepła – szczególnie w mieszkaniach czy pokojach na parterze.

To co kładziemy na podłodze spełnia więc funkcje praktyczne. Dla naszego zdrowia ważne jest, by nie marznąć w nogi, więc i niejeden dywanik w wychłodzonym pokoju się przyda. Dobrze też mieć go obok łóżka, gdy wstajemy rano po chłodnej nocy będzie przyjemniej stanąć na miękkim ciepłym dywaniku niż chłodnej podłodze. Trzeba też zapewnić stabilność podłoża, tzn. kłaść na podłogę dywany, które się nie ślizgają, a jeśli już takie mamy, trzeba podłożyć pod nie matę antypoślizgową.

Dywan to ważny element zdobniczy pokoju. W dzisiejszych czasach wybór wzorów jest ogromny. Nie tylko kolory ale też fasony, różne faktury i długości włosa, dodatkowe ozdoby, jak frędzle czy kolorowe wykończenia brzegów dodają uroku całemu wnętrzu. Trzeba dywan lub chodnik dobrać do stylu pokoju i jego kolorystyki, jak też przeznaczenia. Jeśli mamy zamiar w danym pomieszczeniu chodzić na bosaka trzeba wybrać dywan z długim, miękkim włosem, by chodzenie po nim było przyjemne, nie drażniło stóp. Jeśli chcemy wybrać coś praktycznego to zdecydujmy się na dywan, który łatwo można wyprać.

Dywany z frędzlami ładnie będą wyglądać w pokoju, w którym są zasłony nimi wykończone. Elegancko też wygląda pokój, w którym dywan i zasłony – bądź też nakrycia – są w tym samym kolorze.

Jednokolorowy dywan pasował będzie do pomieszczenia, w którym są już wzorzyste inne ozdoby, np. zasłony lub tapeta na ścianie. Unikajmy pstrokacizny. Chyba że jesteśmy w stanie idealnie dobrać wzór dywanu do wzoru np. ścian.

Modne w minionych latach skóry zwierząt nadają się do pokoju o surowym wystroju, nawiązującym stylem do wiejskich chat z porożami na ścianach.

Do pokoju dziecięcego warto kupić chodnik lub mały dywanik, który łatwo będzie można czyścić. Jeśli dziecko bawi się na podłodze – warto wziąć to pod uwagę przy zakupie chodniczka. Czy ma być to grubszy, z dłuższym włosem czy raczej cienki i prawie „płaski” – o wyborze muszą zadecydować względy praktyczne. Warto rozważyć zakup dywaniku specjalnie przeznaczonego dla dzieci z postaciami z bajek lub np. autostradą – wtedy dywan będzie służył jak zabawka.

Do stylowych wnętrz i dla miłośników rękodzieła można polecić dywaniki ręcznie tkane lub malowane. Te małe arcydzieła z pewnością nie nadają się do wnętrz często używanych. Odporniejsze na używanie będą tzw. szmaciaki, czyli chodniczki wyplatane z kolorowych sznurków. Dawniej zdobiły wiejskie domy, dzisiaj są ciekawą ozdobą podłóg i ścian.

Jeśli zdecydujemy się na dywan z czyjąś podobizną to umieśćmy go we właściwym miejscu – widocznym, nie zastawionym sprzętami. Wtedy będzie prawdziwą, elegancką, pasującą do całości ozdobą.
Kreator stron internetowych - przetestuj