Wystrój domu i mieszkania

Jak pomalować mieszkanie

Malować ściany każdy może. To nic trudnego. Jeśli na dodatek przestrzegać się będzie kilku ważnych przykazań malarskich – malowanie będzie trwałe i przyniesie niekłamaną radość i satysfakcję.

Zanim zaczniemy malowanie ścian musimy przygotować je odpowiednio na przyjęcie farby. Podłoże, które chcemy pomalować dobrze jest oczyścić z plam, kurzu, pyłu itp. Nie jest to na szczęście takie trudne. Wystarczy umyć ścianę szmatką zamoczoną w letniej wodzie z detergentem lub ją odkurzyć. Jeśli ściana ma dziury lub pęknięcia, dobrze jest je zaszpachlować przy pomocy specjalnej masy szpachlowej. Malowania nie można rozpocząć zanim masa szpachlowa nie wyschnie, dlatego za dziury i szpary trzeba wziąć się odpowiednio wcześniej. Wystające kawałki zaschniętej masy szpachlowej ścieramy drobnoziarnistym papierem ściernym. Potem znów wycieramy ścianę mokrą szmatką tak aby zetrzeć z niej pył. Kiedy ściana ostatecznie wyschnie – jest gotowa do pomalowania.

Teraz dobrze zabezpieczyć podłogi, listwy przypodłogowe, gniazdka, wyłączniki i wszystko czego nie możemy wynieść z pokoju w którym odbywa się malowanie. Na podłodze rozkładamy przezroczystą folię lub gazety, a pozostałe elementy osłaniamy taśmą papierową. Folię malarska przyklejamy taśmą papierową do listew.

Jakie narzędzia malarskie możemy sobie przygotować aby dobrze pomalować naszą ścianę? Do malowania dużych powierzchni najlepszy jest wałek i kuweta malarska. Do farb dekoracyjnych najlepiej użyć wałka z runa naturalnego lub syntetycznego o długości włosia między 10 a 18 mm (max do 24 mm).

Najbardziej efektywne jest malowanie zwane „w literę V”. Wałkiem malujemy literę V, po czym kilkoma szybkimi ruchami rozprowadzamy farbę w lewą i prawą stronę. Taka technika malowania oszczędza czas, nie ogranicza ruchów, a przede wszystkim pozwala na jednokrotne malowanie dużych powierzchni. Idealna powierzchnia pomalowanej ściany ma fakturę delikatnej skórki pomarańczy.

Mniejsze fragmenty ścian i detale malujemy mniejszym wałkiem lub pędzlem.

Dużym wyzwaniem dla każdego samodzielnego malarza jest malowanie sufitu.

Na źle pomalowanym suficie widać ślady wałka lub pędzla. Są jednak sposoby by tego uniknąć.
Do malowanie sufitu konieczna jest drabina oraz wałek – najlepiej z długim włosiem, rączka do wałka z długim kijem oraz kuweta malarska. Do malowania sufitu używamy farb matowych lub supermatowych. Refleksy świetlne na suficie uwidocznią wszystkie jego niedoskonałości.

Jeśli w pomieszczeniu jest okno, pierwszą warstwę farby nakładamy równolegle do ściany, na której się znajduje (jeśli jest więcej okien, wybieramy to, przez które wpada najwięcej światła). Malujemy pasami – 1m na 1m.

Drugą warstwę nakładamy już prostopadle do ściany z oknem. Pozwoli to nam na pozbycie się smug i ujednolicenie struktury sufitu.

Najpopularniejszym kolorem stosowanym na suficie jest biel. Kolor ten podnosi optycznie sufit, a pomieszczenie wydaje się wyższe. Jeśli chcemy optycznie obniżyć pomieszczenie, powinniśmy zastosować ciemniejsze barwy do pomalowania sufitu.
Kreator stron internetowych - przetestuj