Wystrój domu i mieszkania

Kolory we wnętrzach

Nie każdy z nas ma smykałkę do tego, aby mieszkanie, w którym mieszka. urządzić w taki sposób, aby było naprawdę pięknie wyglądało. Nie jest to kwestia wielkich pieniędzy, ale znajomości pewnych zasad, które pozwolą na wykorzystanie tego, co jest w mieszkaniu, ewentualnie zmuszą do dokonania drobnych zakupów. Zobaczmy zatem, jak radzić sobie z kolorami we wnętrzu, bo od tego warto zaczać.

Gdy przystępujesz do urządzania mieszkania powinniśmy najpierw zdecydować się na dwa podstawowe kolory, w których będą meble i dominujący kolor dodatków. Dominujący, oznacza, że nie wszystkie dodatki będą w identycznym kolorze, bo to niemożliwe, ale zdecydowana większość będzie do nich nawiązywać. Tutaj sprawdzają się intensywne barwy: czerwienie, żółcie, róże i fiolety. Jeśli dodatki mają być pomarańczowe to dajmy wazon w tym kolorze, serwetkę, poduszki, na zasłonach niech wtedy będzie jeden pomarańczowy element. Dyscyplina kolorystyczna znakomicie organizuje wnętrze. Można też ustalić inny kolor dodatków w każdym pomieszczeniu, bo w miarę jednolite kolorystycznie meble uporządkują wnętrze. Nie jest to sprawa trudna, trzeba być tylko czujnym kolorystycznie. Kupując np. ostrą ściereczkę do kuchni zwracamy uwagę na to aby była w odpowiednim kolorze, to drobiazg, ale diabeł tkwi właśnie w takich szczegółach. Podobnie postępujemy, gdy kupujemy papierowe serwetki, ręczniki kuchenne, nawet papier toaletowy. Ważne jest żeby zacząć, a będziemy później działać automatycznie. Oczywiście nikt nie wyrzuci tego, co ma, aby nabyć nowe rzeczy w innym kolorze, ale te, które już wymagają zmiany możemy odpowiednio dostosować. W mieszkaniach ciemnych, przy meblach w podobnej tonacji bardzo dobrze wyglądają rzeczy białe, bo rozjaśniają wnętrze i są świetnie widoczne.

Nie bez znaczenia jest barwa ścian. Jasne kolory optycznie powiększają  wnętrze, ciemne i intensywne zmniejszają. Dobry efekt uzyskujemy, gdy wszystkie ściany w domu mamy w jednym kolorze, to samo dotyczy podłóg, uzyskamy wtedy efekt powiększenia powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany w pokoju na kontrastowy kolor. Zbyt wysokie wnętrza obniżymy malując sufit w ciemniejszych barwach. W pomieszczeniach, które są duże i maja charakter nowoczesny możemy pomalować kontrastowym kolorem szeroki  pas poprzeczny na ścianie, na którym powiesimy kolekcję grafik, czy zdjęć. Podobnie możemy zrobić z wykorzystaniem pionowego pasa. Aby mieszkanie, którego ściany są w jednakowej barwie nie wydawało się nudne możemy położyć na nich tynki fakturalne, dostępne w specjalistycznych sklepach, lub tapety. Ostatnio pojawiły się też specjalne  naklejki na ścianę w różnych kolorach i stylach, są to kwiaty, liście, drzewa, ale także reprodukcje i śmieszne obrazki do pokojów dziecinnych. Są one najczęściej okazałe i na przykład jesienne drzewa zajmują całą wysokość ściany. Jeśli mamy chociaż trochę talentu i odwagi możemy sami pomalować jakieś ścienne elementy, albo pozwolić na to dzieciom w ich pokoju.
Kreator stron internetowych - przetestuj