Wystrój domu i mieszkania

Kwiaty do pokoju

Większość z nas lubi kwiaty. Chętnie zdobimy nimi dom, mieszkanie i dajemy w prezencie. Czym kierujemy się przy ich doborze?

Z pewnością najpierw zwracamy uwagę na rodzaj kwiatka. Dobieramy jego gatunek i wielkość do pokoju i naszych upodobań. To ważne kryterium doboru, ale nie można zapominać także o innych, jeśli zależy nam, by kwiaty ładnie rosły i pięknie zdobiły pomieszczenie.

Każdy kwiat ma swoje potrzeby. Nie można o tym zapominać, bo w przeciwnym razie po prostu uschnie i nie da się go odratować. Najpierw trzeba zapoznać się z potrzebami kwiatka. Od tego jakiego miejsca potrzebuje by rosnąć lub kwitnąć zależy, gdzie można go postawić. Trzeba się też liczyć z tym, że częstotliwość podlewania i nawożenia to istotne sprawy, by kwiat pomieszczenie zdobił. Jeśli w którymś miejscu lub pokoju roślina „nie chce” rosnąć, to jej do tego nie zmusimy. Oznacza to, że w tym miejscu nie ma warunków do jej egzystencji, np. jest dla niej zbyt ciepło lub za ciemno. Musimy też wiedzieć o tym, że niektóre rośliny potrzebują innej pielęgnacji latem, innej zimą, niektóre trzeba znieść np. do piwnicy na kilka miesięcy, by kwitły znów na wiosnę itd. Dlatego jeśli naprawdę zależy nam na pięknych roślinach w pokoju poznajmy je dobrze, a dopiero potem ustawiajmy je we właściwych miejscach.

Warto też zainteresować się tym, jakie korzyści lub szkody mogą przynieść rośliny. Te najbardziej ozdobne, o kolorowych liściach, jak popularny kroton czy duże i pnące, jak np. odmiany bluszczy, fikus, pięknie kwitnące jak orchidea czy skrzydłokwiat są trujące. Jeśli są w domu małe dzieci lub zwierzęta może nie warto ryzykować i narażać mieszkańców na niemiłe dolegliwości. Trucizna znajduje się najczęściej w pięknych kwiatach lub w liściach rośliny.

Kwiaty mają też dobry wpływ na nas. Zieleń uspokaja i pozwala oczom odpocząć. Dlatego warto jest pokój ozdabiać roślinami. Mogą one tworzyć piękne dekoracje na ścianach i stojakach, mogą tworzyć „zasłony” odgradzające części pomieszczenia, a pnącza, którym pozwolimy swobodnie piąć się po drabinkach, stworzą zieloną zasłonę lub przegrodę niczym ścianę.

Warto łączyć ze sobą różne rośliny – tworząc całe krajobrazy lub odpowiednie tło np. do obrazów. Można też tworzyć kompozycje roślin żywych i zasuszonych z drobnymi ozdobami.

Tworząc kompozycje musimy jednak wiedzieć, które rośliny będą w swoim towarzystwie rosły, bo niestety, nie wszystkie się „lubią”. Wynika to choćby z ich budowy, np. wielkości korzenia lub substancji, które wytwarzają.

Trzeba tu też dodać, że udowodniono, iż niektóre rośliny warto postawić w pobliżu telewizora lub monitora – czyli urządzeń emitujących promieniowanie, gdyż „ściągają” je i tym samym minimalizują jego skutki. Należą do nich m. in. bluszcze, paprocie.

Niektóre rośliny, choć doniczkowe, mogą rosnąć w wodzie (np. bluszcze). To pozwala na jeszcze ciekawsze komponowanie zestawów i dekoracji.

Warto też zwrócić uwagę na dobór doniczek i flakonów, bo to również ważny element dekoracyjny i gwarantujący życie roślinie.
Kreator stron internetowych - przetestuj