Wystrój domu i mieszkania

Kwiaty w łazience lub kuchni

Kwiaty są piękną ozdobą każdego pomieszczenia. Czy mogą rosnąć także w łazience lub kuchni? Oczywiście, że tak! Wystarczy dobrać gatunki lubiące temperaturę i „klimat” tych pomieszczeń.
Współczesne budownictwo jest bardzo różne, a co za tym idzie, również warunki w pomieszczeniach zależą od wielu czynników. Odczuwają to ludzie, a tym bardziej rośliny. Dlatego nie zawsze można dać jednoznaczną i ostateczną radę dla wszystkich, którzy chcą mieć żywą roślinkę w kuchni czy w łazience. Inaczej będą rosły kwiaty w blokach, inaczej w domach, inaczej w pokojach od strony zachodniej, inaczej od południowej itd. Wpływ na roślinę i jej uprawę będzie miała także wielkość pomieszczenia i okien lub ich brak. Niektórzy z nas, choć mają piękną kuchnię, wiele nie gotują, zatem i warunki dla roślin będą inne niż w kuchni, w której każdego dnia gotuje się obiad dla kilkuosobowej rodziny. Wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na dekorowanie kuchni lub łazienki żywymi roślinami.

Każdą z pozoru trudną sytuację można jednak pokonać i znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące i dla nas, i dla roślinki. Niektóre kwiaty bowiem mogą rosnąć przy świetle odbitym np. od lustra – co tworzy dodatkowo ciekawą dekorację („podwójną” roślinę) możemy też w ciemnych pomieszczeniach zamontować specjalną żarówkę, która będzie dostarczać światło potrzebne dla naszych roślin.

W kuchni

W kuchni mogą rosnąć kwiaty, które dobrze znoszą ciepło i wilgoć. Na ich liściach będzie także osiadać para. W ciemnych kuchniach dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że roślina będzie miała ograniczony dopływ światła. Kwiaty nie lubią też przeciągów więc nie można stawiać ich w miejscach, w których będą na nie narażone. Nie zapominajmy też o tym, że żadna roślina nie będzie rosła w pobliżu kuchenki czy zlewu pryskana detergentami. Trzeba natomiast wiedzieć, że liście roślin, które mamy w kuchni, trzeba myć, najlepiej letnią wodą z delikatnym detergentem. Doskonale nadaje się do kuchennych warunków papryczka ozdobna, która po zasuszeniu też może pięknie zdobić nie tylko kuchnię ale i inne pomieszczenia i bukiety, a także cibora czy zanokcica.

W łazience

Jeśli mamy łazienkę z oknem to lepiej dla rośliny. Jeśli jest w niej chłodniej niż w pokoju – to też jest ważny czynnik decydujący o doborze rodzaju kwiatka, który może tu rosnąć. W każdej łazience natomiast jest wilgoć i jeśli chcemy, by jakaś roślina rzeczywiście w niej rosła, to musi lubić lub nawet potrzebować ciągłej wilgoci. Nadają się tu niektóre odmiany paproci, np. asplenium, które po kilku godzinach wysuszenia ziemi usycha, a także flebodium czy platycerium. W łazience też będą rosły: sitowie, guzmania, pilea.
Trzeba uważać, by nie stawiać roślin w pobliżu miejsc, w których będą narażone na spryskanie środkami chemicznymi lub zmiany temperatury, np. w pobliżu kaloryfera.

Do każdego pomieszczenia nadaje się bluszcz i filodendron, jeśli nie postawimy ich w słońcu.
Kwiaty mogą pięknie ozdobić każde pomieszczenie. Z łazienki także mogą uczynić eleganckie wnętrze, dodać mu szyku i stylu. Kuchni dodadzą ciepła i naturalności. Zioła hodowane na parapecie dodatkowo wzbogacą wnętrze, urokiem i zapachem.
Kreator stron internetowych - przetestuj