Wystrój domu i mieszkania

Ozdoby w kuchni

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenia w każdym domu. Bez względu na to czy jest mała czy duża spędzamy w niej każdego dnia sporo czasu. Powinna kojarzyć się z domowym ciepłem, dlatego wymaga odpowiedniej oprawy.

W kuchni przede wszystkim przygotowuje się posiłki więc dbamy o to by była funkcjonalna. Funkcjonalna nie znaczy jednak byle jaka, przypadkowa. Każdemu będzie milej, jeśli spędzi czas w domowym zaciszu w ładnym pomieszczeniu. Tym bardziej, jeśli w kuchni jemy rodzinne posiłki, jej estetyka powinna być równie ważna co funkcjonalność.

Warto dobierać drobiazgi tak, by były jednocześnie ozdobą wpisującą się w wystrój wnętrza. Pojemniki na przyprawy, wieszaki na ścierki czy fartuchy – to drobiazgi, które można kupić wszystkie jednakowe lub dobrać według uznania. Tradycyjne lub bardziej pomysłowe, a może wykonane ręcznie, np. z drewna, zdobione.

Zamiast chować na strychu stare naczynia, możemy je ustawić na półce i zrobić z nich elegancką ozdobę. Pięknie malowane wazy, filiżanki czy naczynia w nietypowych kształtach to też stylowa ozdoba kuchni.
Korzystajmy z nowoczesnych urządzeń i dbajmy o to, by zdobiły. Dobierajmy kolory i kształty.
Czy w kuchni mogą znajdować się bibeloty? Oczywiście, że tak. Tym bardziej jeśli są one związane z jedzeniem czy gotowaniem albo po prostu pasują do wystroju wnętrza.

Można ozdabiać kuchnię kwiatami, tylko takimi gatunkami, które mogą w niej rosnąć.

Stół kuchenny, przy którym spożywamy posiłki, z pewnością będzie miło się kojarzył, gdy będzie ładnie wyglądał. Warto dobrać odpowiednią lampę, by światło obejmowało stół w całości, nie było przy tym zbyt ostre. Dobrze jest, jeśli można regulować natężenie światła i wysokość lampy.

Na stole, oprócz obrusu i serwetek, może stać flakon z kwiatami lub inna ozdoba, która stworzy ciepły, rodzinny klimat. Może to być nawet mała kompozycja, związana np. z porą roku.

W kuchni ozdobą mogą też być produkty, których używamy. Owoce czy warzywa, ułożone w koszu czy w różnych naczyniach będą „pod ręką”, a przy okazji ozdobią wnętrze, napełnią go zapachami. Nawet słoiki z przetworami owiązane np. kolorowymi sznurkami, otulone gazą to ładna ozdoba, przywołująca wspomnienia z czasów dzieciństwa rodziców lub babć.

Każdy przedmiot może być szczególny. Trzeba tylko dobrze dobrać go do reszty sprzętów. Mamy teraz ogromy wybór, np. ścierki – gładkie lub wzorzyste, a może z nadrukiem? Powieśmy je tak, by były widoczne, by zdobiły. Gdzie je powiesić? Na ścianie, a może na szafce, a może po prostu na kuchence?
Nawet fartuszek, który założy na siebie pani domu może pasować do wystroju kuchni, kolorem, wzorem, naszytą aplikacją.

Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Sprawia nam przyjemność przebywanie w pomieszczeniach, które lubimy – a lubimy je dzięki sprzętom, ozdobom, które tworzą jego klimat. Dołóżmy więc starań, by także kuchnia była pomieszczeniem, w którym każdy z nas będzie przebywał chętnie, a nie tylko z konieczności. Przywróćmy jej dawny klimat, bo w tradycji polskiej kuchnia łączyła całą rodzinę, była sercem domu, ogniskiem, przy którym zasiadali wszyscy.
Kreator stron internetowych - przetestuj