Wystrój domu i mieszkania

Pufy

Puf jest niezwykle praktycznym i wygodnym elementem wystroju wnętrza. Ponieważ zazwyczaj nie ma przodu ani tyłu i jest raczej nieokreślonego kształtu można schować go gdziekolwiek i wyciągnąć tylko wtedy kiedy jest potrzebny. Jak wiemy z doświadczenia pufy uratowały już niejedną panią domu w sytuacji najazdu niespodziewanych gości, których nie ma gdzie posadzić.

Puf jest na dodatek łatwy do wykonania samemu. Najprostsze pufy wykonujemy z prostokąta grubszego materiału, który należy zszyć wzdłuż krótszych krawędzi. Do środka wkładamy niepotrzebne materiały lub inne tworzywo, które może stanowić wypełnienie pufa. W sklepach z materiałami do urządzania domu dostępne są specjalne kulki styropianowe, które świetnie nadają się do wypełnienia domowej roboty pufa. Prostokąt ściągamy i zaszywamy z dwóch końców – i puf gotowy.

W dzisiejszej estetyce mieszkaniowej pufy stanowią element wystroju wnętrz z którym eksperymentują chyba wszyscy designerzy. Nic dziwnego, to idealna forma do eksperymentowania.

Dlatego na rynku dostępne są bardzo oryginalne pufy plecione z zużytych reklamówek czy pufy plecione ze starych magazynów kolorowych. Pufy można robić ze starych kocy, tkanin żeglarskich, starych toreb podróżnych – tyle jeśli chodzi o recyklingową gałąź designu.

Estetycznie pufy mogą idealnie dostosowywać się do wnętrza lub stanowić w nim element urozmaicenia. Można tworzyć czy kupować pufy przeznaczone do siedzenia lub przechowywania materiałów. Kiedyś stanowiły klasyczne miejsce do chowania kłębków wełny czy gazet.

Zwolennicy minimalistycznych wnętrz często rezygnują z kanap, foteli czy bardziej skomplikowanych siedzisk właśnie na korzyść puf.

Nowoczesne pufy robione są często ze skóry ekologicznej, której zaletą jest nie tylko wytrzymałość ale także łatwość obróbki. Ekoskóra jest miękka, łatwo się ją tnie, można zszywać ją na zwyczajnej maszynie do szycia. Do tego występuje we wszystkich kolorach tęczy. Równie dobrym materiałem na puf jest gruba bawełna – także łatwa do szycia, dostępna w niekończonej ilości wzorów i kolorów.

Zwolennicy bardziej współczesnych i tradycyjnych pomieszczeń wybierają pufy usztywnione od środka, w kształcie sześcianu, otwierane od góry. Niektóre mają pozłacaną tapicerkę, ozdobione są obficie falbanami.
Dla osób , które mają konkretną pasję lub hobby rynek przygotował całą serię puf tematycznych np. w kształcie piłki futbolowej czy przypominające ulubione zwierzę np. koty.

Ważne jest to, że pufy są bardzo bezpiecznym elementem wnętrza co jest istotne jeśli pojawiają się w tym wnętrzu dzieci. Można wykonywać je z materiałów hipoalergicznych, tak aby były bezpieczne dla osób uczulonych na kurz. Dla wyjątkowo wrażliwych alergików mogą być rozwiązaniem naprawdę idealnym. Ich duża zaleta to także lekkość i przesuwność. Nawet kilka pufów można ustawić jeden na drugim gdzieś w kącie i wyjmować tylko gdy są potrzebne. Co ważne – puf, który rozpruje się lub pobrudzi zazwyczaj łatwo naprawić samemu, można go również uprać, jeśli się pobrudzi.
Kreator stron internetowych - przetestuj