Wystrój domu i mieszkania

Tkaniny we wnętrzu

Myśląc o wyposażeniu i estetyce wnętrz w których decydujemy się zamieszkać zazwyczaj największą uwagę przywiązujemy do koloru ścian, oświetlenia, konkretnego stylu mebli oraz rodzaju tworzywa z jakiego są wykonane. Niektórzy są zwolennikami wnętrz tradycyjnych, lubią więc meble tradycyjne, bez specjalnych eksperymentów czy rozwiązań oryginalnych. Inni są zwolennikami minimalizmu w wystroju wnętrz, niektórzy lubią meble stare, inni nowoczesne. Dla wszystkich, bez względu na to co podoba im się najbardziej istotnym dopełnieniem klimatu mogą być tkaniny jakimi wykańczają swoje wnętrza. Tkanin używamy do robienia zasłon, obić foteli, obrusów stołowych, serwetek, w okresie świątecznym możemy wykonać specjalne “sukienki” na krzesła. Dobierając rodzaj tkanin do naszego domu mamy do wyboru wiele różnych kategorii. Jeśli chcemy by tkaniny dodawały splendoru naszemu domowi możemy pokusić się o tkaniny ekskluzywne, w bardzo wyszukane wzory. Niektóre z nich, najczęściej te najdroższe tkane i farbowane są ręcznie, a ich wzory projektowane są nie taśmowo ale z myślą o tej konkretnej tkaninie. Wśród najdroższych i najbardziej ekskluzywnych znajdują się tkaniny produkowane w limitowanych ilościach. Zazwyczaj, rzecz jasna tworzone są z materiałów naturalnych jak bawełna, len, jedwab lub ich mieszanki.
Wnętrza, którym brakuje prostoty i czystości możemy przyozdobić tkaninami gładkimi, nie rzucającymi się w oczy.

Naczelna zasada stosowania tkanin we wnętrzach jest jednak taka – konsekwencja.

Jeśli zamierzamy np. do ozdobienia naszej kuchni użyć tkaniny w kratkę czerwono – niebieską – to oznacza, że delikatne akcenty tej kratki możemy, a nawet powinniśmy zastosować wszędzie tam gdzie używać będziemy tkanin. Możemy ewentualnie użyć tkaniny gładkiej, jeśli kratka nam się przejadła, ale także w kolorze zbliżonym do kolorów użytych w kratce. Dużą odwagą i fantazją wykażą się osoby, które połączą tkaninę w kratkę z innym wzorem - na przykład w kwiaty. To rozwiązanie buntownicze i bardzo niecodzienne, niestety efekty zazwyczaj nie są ciekawe. Co istotne – takie kontrasty rzucają się w oczy, tymczasem żadne z elementów wystroju naszego wnętrza nie powinien przypadkowo zdominować jego nastroju i estetyki.

Podobnie jest z tkaninami, których wzory przypominają charakterystyczne dla wnętrza przedmioty. Nie łączymy kwiatów z paskami, kratki z kwiatami, pasków z kratkami chyba, że jesteśmy absolutnie pewni swego wyczucia smaku i na sto procent przekonani co do atrakcyjności wizualnej takiego rozwiązania.
Pamiętajmy, że tkaniny cienkie i delikatne dodają pomieszczeniu lekkości i zwiewności, dlatego zazwyczaj lekkie, niemal prześwitujące zasłony stosowane są na lato. Analogicznie - tkaniny ciepłe i grube, wykonane np. z wełny czy weluru wykorzystywane są w dekoracjach jesienno – zimowych ponieważ dodają wnętrzom przytulności.

Konsekwencja obowiązuje nas również w kwestii ewentualnych drapowań, falban i marszczeń. Jeśli już decydujemy się na jeden rodzaj tej ozdoby – bądźmy konsekwentni. Tu także bezpieczniej nie łączyć stylów.

Wyjątek stanowią osoby, które mają konkretny pomysł na wnętrze swojego domu i nie boją się eksperymentowania. Warto czasem zaszaleć i najwyżej uczyć na własnych błędach. Pomieszczenie źle urządzone po jakimś czasie zwyczajnie nam się znudzi, zaczniemy czuć się w nim niekomfortowo, jasne będzie, że trzeba coś zmieni.

Dla tych, którzy zdecydowanie chcą uniknąć takiego ryzyka są oferty projektantów wnętrz. Najlepiej zatrudnić kogoś kogo projekty wcześniej widzieliśmy, podobają nam się i kto budzi nasze zaufanie.
Kreator stron internetowych - przetestuj