Wystrój domu i mieszkania

Wanna czy prysznic

Urządzając swoją nową łazienkę z pewnością staniemy przed dylematem w stylu “co jest lepsze: wanna czy prysznic, a może jedno I drugie?”.

Przez długie lata wanna stanowiła nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Wcześniej była nawet symbolem swoistego luksusu i wygody. Pierwsza rewolucja związana z wanną polegała na zmianie materiałów z których wanny wykonywano. Wanny metalowe, żeliwne, ciężkie zastąpiły lżejsze i plastikowe. Kolejną zmianą były dodatki – wmontowane w wannę urządzenia do masażu wodnego, bicze wodne oraz tzw. bąbelki. Następnie ogromną, luksusową, wyposażoną w całą masę bajerów wannę zastąpiła mała i praktyczna kabina prysznicowa. Dlaczego tak się stało? Zmienił się nasz tryb życia i coraz mniej mamy czasu na leżenie w wannie z bąbelkami. Szybki prysznic skoro świt pozwala się szybko obudzić, wanna mogłaby mieć w tej sytuacji dosłownie zgubny wpływ. Wszelkiego rodzaju statystyki mówią dziś bardzo wyraźnie: wanny odchodzą do lamusa, dużo częściej do naszych łazienek kupujemy kabiny prysznicowe. Jest to z pewnością związane nie tylko z trybem życia ale także z rozmiarami przeciętnych, miejskich łazienek. A przecież chętnie każdy z nas wstawi do łazienki pralkę i kosz na brudną bieliznę – na wannę szkoda już miejsca.

Prysznic jest użyteczny także o tyle, że pozwala na oszczędność wody.

Biorąc krótki prysznic zużywamy około 7 – 12 litrów wody na minutę. Maksymalnie ilość ta nie przekracza około 30 litrów na minutę – wynika ze statystyk. Tymczasem kąpiąc się w wannie na ogół zużywamy około 100 litrów wody, a wielu z nas, po kąpieli bierze dodatkowo jeszcze krótki prysznic. Oszczędność jest ogromna.

W kabinie natryskowej dużo łatwiej kąpie się dzieci, dużo swobodniej mogą z niej korzystać osoby starsze. Nie ma konieczności przekraczania wysokiego progu wannowego, co jest dużym ułatwieniem. Można natomiast usiąść na specjalnym krzesełku, które umożliwia mycie na siedząco. Głęboki brodzik jest również bezpieczniejszy bo trudniej się w nim poślizgnąć.

Póki co, wanny nie znikają z oferty producentów, są za to coraz lepiej wyposażone w gadżety mające umilić nam kąpiel. Wanny z hydromasażem czy rozmaite modele jacuzzi dostać można w każdym sklepie z wyposażeniem łazienkowym.

Z wanien nie rezygnujemy ponieważ nadal uwielbiamy długie, relaksujące kąpiele przy świecach, które nie są możliwe kiedy mamy w domu tylko prysznic. Szczęściarze, których łazienki są większych gabarytów niż średnia krajowa, mogą pozwolić sobie na montaż jednego i drugiego. Na co dzień korzystają z kąpieli prysznicowych, w czasie wolnym, gdy chcą się zrelaksować biorą kąpiel w wannie.

Można im tylko pozazdrościć, a kupując brodzik i kabinę prysznicową zwracać baczną uwagę na to aby była dobrej jakości i nie ulegała pęknięciom.
Kreator stron internetowych - przetestuj