Wystrój domu i mieszkania

Zakup drewnianej podłogi

Gdzie kupić drewnianą podłogę?

Ponieważ podłoga jest inwestycją na dziesiątki lat i nie kosztuje 5 zł za metr kwadratowy tylko zazwyczaj dużo więcej, dobrze jest zastanowić się zanim wyruszymy na konkretne zakupy. Warto pamiętać także o tym, że niektóre wady naszej podłogi mogą wyjść na jaw dopiero za rok lub za pięć lat, kiedy już bardzo trudno będzie udowodnić nieuczciwość producenta lub odpowiedzialność sprzedawcy i złożyć reklamację. Na pewno nie można kupować podłogi w sklepach i marketach w których nie ma odpowiednich warunków do przechowywania drewna - to znaczy temperatura jest niska, a wysokość wilgotna. W takich warunkach podłoga może się odkształcić. Dobrze uważać czy oferowana nam podłoga nie pochodzi z Korei lub Chin, gdyż tamtejsze podłogi bardzo często nie spełniają norm polskich dotyczących klasyfikacji materiału. Takie podłogi są na przykład wykańczane lakierem nie dopuszczonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej z powodu o wiele za wysokiej zawartości składników niebezpiecznych dla zdrowia, np. u małych dzieci, które nie posiadają jeszcze w pełni wykształconej odporności. Lakiery te mogą powodować alergie, astmę a nawet choroby nowotworowe.

Zakupu podłogi nie powinniśmy dokonywać także w małych niesprawdzonych przedsiębiorstwach, tartakach. Kuszą niskimi cenami jednak kontrola jakości sprzedawanych przez nich produktów jest bardzo skomplikowana.

Ważne aby kupiona przez nas podłoga zapakowana była w termozgrzewalne opakowania foliowe. Bez nich drewno nasiąka wilgocią z powietrza i także może ulec odkształceniu. Koniecznie pamiętajmy o tym aby kupując – załatwić odpowiednią dla naszego towaru gwarancję. Zakupienie drewnianej podłogi bez gwarancji jest jak postawienie całej jej wartości w kasynie. Wybór należy jednak do klienta.

Kupując drewnianą podłogę dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą, wypytując o wszystko o co powinniśmy spytać plus wszystko co nam przyjdzie do głowy. Jeśli mamy poczucie, że sprzedawca nie jest przekonany do tego co mówi lub, że nie do końca orientuje się na temat tego co sprzedaje – trzeba natychmiast brać nogi za pas. Naczelną zasada, jaką powinniśmy się kierować w tym temacie to ostrożność. Dobry sprzedawca może poświęcić nam dużo czasu, odpowie na wszystkie pytania, zrobi pomiar wilgotności drewna. Wilgotność drewna zawsze musi zawierać się w przedziale 7-11% i pod żadnym pozorem nie może być mniejsza ani większa! Jeśli natomiast chodzi o wylewkę cementową to powinna być mierzona przed montażem podłogi, za pomocą pomiaru CM. To jedyny profesjonalny pomiar, który uznaje prawo polskie. Mierniki kieszonkowe podają tylko orientacyjny współczynnik wilgotności wylewki. Bardzo ważne jest by montażem podłogi zajął się sprawdzony fachowiec. Być może uda nam się w tej sprawie dogadać ze sklepem w którym kupiliśmy naszą podłogę. Duże markety często zapewniają także fachowców montujących parkiet, dodając przy tym zniżkę za dodatkową usługę.
Kreator stron internetowych - przetestuj